Zdieľať

Image00008

6. októbra sme si my, deviataci spravili deň pre seba. Stretli sme sa o siedmej ráno na zastávke a vyrazili sme autobusom do Rimavskej Soboty. Naše kroky viedli na hvezdáreň. Už vo vstupnej hale sme videli veľa zaujímavých vecí. Veľký úspech zožala čierna diera, v ktorej nenávratne zmizli mince zvedavcov. Potom nasledovala prednáška. Naučili sme sa mnoho o optických javoch na našej oblohe a dozvedeli sme sa, ako sa môžeme stať hľadačmi meteoritov. Vonku sme si prezreli zmenšené modely planétok Rimavská Sobota a Palo Rapavý a sledovali sme okolie pomocou šošovkového a zrkadlového ďalekohľadu. Spoločnosť nám pritom robil aj milý psík Bača. Po skončení exkurzie na hvezdárni sme sa vybrali do Mestského kultúrneho strediska, kde nás čakala Burza informácií o trhu práce. Mali sme možnosť dozvedieť sa priamo od vyučujúcich a študentov stredných škôl z Banskobystrického kraja množstvo informácií o vyučovaní a živote na ich školách. Ochutnali sme jedlá a nápoje, ktoré pripravili študenti hotelových škôl, mohli sme dať zmerať tlak, či skontrolovať cukor krvi od študentiek zdravotnej školy. Chlapci sa tešili z ukážok bojového umenia a vojenskej techniky budúcich ochrancov osôb a majetku, dievčatá sa mohli dať nalíčiť alebo učesať od študentiek odborov kozmetička a kaderníčka. Trochu unavení, ale s kopcom zážitkov a množstvom užitočných informácií, sme sa z Rimavskej Soboty pobrali o trištvrte na jednu opäť autobusom domov. Z našej exkurzie vznikla aj táto básnička:

Cent do čiernej diery padá,
len temnotu okolo seba badá.
Na oblohe javov dosť,
psík Bača mal peknú srsť.

Na burze škôl je veľa,
v pozadí hrá nám kapela.
Každý si tu niečo nájde,
do školy sa pozrieť zájde.

Zážitkov dnes veľa máme.
určite sa na niečo rozpamätáme. 

Ďakujem vám, milí deviataci, boli ste fajn.

P.uč. Kiráľová

 

 

 

 

 

 

Fotogaléria 

Zdieľať