Zdieľať

Image00081

30.4.2024

 

"Ak si zvyk, odev a jazyk zabudnete - čím ste boli dosiaľ, tým byť prestanete!"

                       Ján Chalupka

Zvyky a tradície sú naším dedičstvom a preto ani my nezabúdame na dávny zvyk stavania májov. Takmer u všetkých národov bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari, alebo leta za spevu obradných piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a víťazstva jari nad zimou. Máj stavali obyčajne mládenci dievčaťu, o ktoré sa uchádzali. Zvyk stavania májov sa v zmenenej podobe udržal dodnes. Stavia sa však zväčša jeden ovenčený strom uprostred dediny, alebo hlavného námestia.

Túto tradíciu sme si pripomeniem aj my. Máj vyzdobený pestrofarebnými stužkami sme postavili v utorok 30.4.2024 pred obecným úradom. Po príhovore pána starostu obce Jána Mateja vystúpili s krátkym programom  deti z materskej školy a naši žiaci  základnej školy.

 

 

 Fotogaléria 

Zdieľať